Information

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut rhoncus risus mauris, et commodo lectus hendrerit ac. Nam consectetur velit et erat fermentum aliquet. In laoreet, sem sit amet faucibus pulvinar, purus tellus tincidunt ex.

Categories

Recent Posts

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – kiedy warto z niego skorzystać?
Czym jest polisa OC i dlaczego warto ją wykupić?

Czym jest polisa OC i dlaczego warto ją wykupić?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jeden z rodzajów ochrony majątkowej świadczonej przez zakłady ubezpieczeń. Zawarcie umowy o polisę OC polega na tym, że w razie wyrządzenia przez ubezpieczonego szkody, ekonomiczną odpowiedzialność za skutki czynu przejmuje ubezpieczyciel. 

W zależności od rodzaju i zakresu ochrony, polisa OC może obejmować odpowiedzialność za czyny niedozwolone lub za nienależyte wykonanie albo niewykonanie zobowiązania. 

Rodzaje ubezpieczeń OC 

Choć większości z nas polisa OC kojarzy się przede wszystkim z ubezpieczeniem samochodu, odpowiedzialność cywilna ma znacznie większy zakres. Możemy wyróżnić: 

  • dobrowolne polisy OC oraz 
  • obligatoryjne polisy OC. 

Dobrowolne ubezpieczenie może się przydać, kiedy prowadzimy ryzykowną działalność gospodarczą (np. firmę sprzątającą) i nie chcemy narazić się na konieczność naprawiania wyrządzonej szkody na własny koszt. Warto również rozważyć objęcie ochroną ubezpieczeniową mieszkania lub domu, na wypadek wystąpienia pożaru albo zalania. 

Z dobrowolnego OC mogą skorzystać instruktorzy sportowi, np. w jeździectwie lub tresurze psów. Musimy pamiętać, że nawet najlepiej przeszkolone zwierzę nie jest do końca przewidywalne. 

Obligatoryjne polisy OC dotyczą sytuacji uregulowanych w określonych ustawach. Może być to nabycie pojazdu mechanicznego, ale też wykonywanie określonego zawodu. Na plan pierwszy wysuwają się tutaj lekarze, ale obowiązek ten dotyczy radców prawnych, adwokatów i wielu innych profesji z kręgu tzw. zawodów zaufania publicznego. 

Ubezpieczenie posiadaczy samochodów 

To chyba najbardziej rozpoznawalne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Coroczna składka kalkulowana jest przez towarzystwa ubezpieczeń na podstawie indywidualnych algorytmów i może wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od takich parametrów, jak: 

  • rocznik, marka, pojemność silnika i wyposażenie samochodu, 
  • wiek ubezpieczonego, jego staż jako kierowcy i szkodowość jazdy. 

Przed wyborem ubezpieczyciela należy koniecznie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (tzw. OWU), aby dokładnie poznać warunki ochrony, a następnie wybrać to towarzystwo, które gwarantuje najlepszą relację ceny składki do zakresu polisy. 

Z uwagi na prawniczy język stosowany w dokumentach oraz ilość uwzględnianych parametrów taki wybór nie jest prosty, dlatego decyzję warto skonsultować z profesjonalnym doradcą ubezpieczeniowym. Jego rolą jest zaprezentowanie oferty poszczególnych towarzystw i doradzenie najbardziej korzystnej opcji. Jednym z bardziej rozpoznawalnych brokerów ubezpieczeniowych na rynku jest MIGDAL MD, prowadzący działalność na terenie Trójmiasta. 

Z polisy OC skorzystamy w razie stłuczki lub kolizji drogowej, do której doszło z naszej winy. To także ochrona, która obejmuje skutki potrącenia pieszego. Po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego, zakład ubezpieczeń podejmie decyzję, czy zachodzą przesłanki do przyjęcia odpowiedzialności i wypłaty świadczenia. Musimy jednak pamiętać, że okoliczności takie, jak jazda pod wpływem alkoholu lub umyślne wyrządzenie szkody zawsze zwalniają ubezpieczyciela z obowiązku realizacji polisy OC. 

Czy muszę mieć opłacone OC, kiedy jeżdżę samochodem? 

Technicznie rzecz biorąc…Nie. Konieczność zapłaty OC posiadaczy samochodów wynika jednak z ustawy, a uchybienie mu jest przestępstwem. Sankcją za brak ważnej polisy OC jest obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości uzależnionej od przerwy w ubezpieczeniu. Co więcej, brak ubezpieczenia doprowadzi do sytuacji, że koszty szkody będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.  

Wysokość kar jest corocznie waloryzowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie wskaźników ekonomicznych. Ostatnie lata wskazują na konsekwentny wzrost wysokości opłat karnych. Na obowiązek zapłaty OC i jego wysokość nie wpływa stan techniczny pojazdu, fakt jego używania lub trwałe wycofanie go z ruchu. 

Gdzie podpiszę umowę o objęcie ochroną OC? 

Polisę OC najkorzystniej wykupić w biurze pośrednictwa ubezpieczeniowego. To dobry wybór, ponieważ na miejscu otrzymujemy porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych oraz fachowa poradę uwzględniającą osobiste preferencje.  

Biuro MIGDAL MD oferuje kompleksowe porównanie ofert ponad 30 największych ubezpieczycieli. Polisę można wykupić w jednym z dwóch oddziałów firmy – Gdyni lub Gdańsku, a także wykupić przez Internet, bez wychodzenia z domu. 

Recommend
Share
Tagged in